Poradnik
Jeżeli zgon nastąpił w domu
- należy wezwać lekarza opiekującego się zmarłym pacjentem lub lekarza pogotowia (tel. 999 lub 112 z tel. komórkowego), który stwierdzi zgon i wystawi kartę zgonu.
- Następnie po wystawieniu powyższego dokumentu należy zadbać o przewiezienie osoby zmarłej z domu do chłodni przez zakład pogrzebowy.
Jeżeli zgon nastąpił w szpitalu
- kartę zgonu wystawia lekarz prowadzący
Jeżeli śmierć osoby nastąpiła z przyczyn nienaturalnych i ciało zostało przetransportowane do ZMS (Zakładu Medycyny Sądowej):
- należy wystąpić do Prokuratury o pozwolenie na odebranie ciała
- po autopsji kartę zgonu wystawia ZMS
*Przewoźnicy nie mają prawa pobierać jakichkolwiek opłat od rodziny osoby zmarłej z tytułu przewozu zwłok z miejsca wskazanego przez prokuratora do zakładu medycyny sądowej, gdyż są opłacani przez dany powiat.
Nie mają także uprawnień do informowania rodziny o zgonie danej osoby. W tym przypadku, tak samo jak w poprzednich, wybór firmy pogrzebowej należy tylko i wyłącznie do najbliższych zmarłej osoby.
Dokumenty potrzebne do załatwienia aktu zgonu:
- karta zgonu wystawiona przez lekarza
- dowód osobisty osoby zmarłej
- paszport osoby zmarłej o ile taki posiada
- dowód osobisty osoby zgłaszającej
Zasiłek pogrzebowy
Środki pieniężne na zorganizowanie pogrzebu zapewnia Skarb Państwa w formie tzw. zasiłku pogrzebowego. Od 1 marca 2011 r. zasiłek pogrzebowy przysługuje w wysokości 4.000 zł.
Przysługuje w razie śmierci:
- ubezpieczonego
- osoby, która pobierała rentę
- osoby, która pobierała emeryturę
- osoby, która pomimo tego, że nie miała ustalonego prawa do pobierania renty lub emerytury to w chwili śmierci spełniała kryteria do jej pobierania lub uzyskania
- członka rodziny ubezpieczonego, emeryta lub rencisty
- Zasiłek przysługuje osobie, która poniosła koszty pogrzebu. Jeżeli koszty pogrzebu poniosła osoba spokrewniona ze zmarłym w pierwszej linii pokrewieństwa (małżonek, dzieci, rodzice, osoby przysposabiające, rodzeństwo, wnuki) to przysługuje jej zasiłek w pełnej kwocie bez względu na wysokość poniesionych kosztów. Natomiast jeżeli koszty pogrzebu ponosi osoba obca to przysługuje jej w ramach zasiłku zwrot wszystkich kosztów pogrzebu jakie poniosła, jednak nie wyższy niż kwota zasiłku pogrzebowego.
Zasiłek przysługuje osobie, która poniosła koszty pogrzebu. Jeżeli koszty pogrzebu poniosła osoba spokrewniona ze zmarłym w pierwszej linii pokrewieństwa (małżonek, dzieci, rodzice, osoby przysposabiające, rodzeństwo, wnuki) to przysługuje jej zasiłek w pełnej kwocie bez względu na wysokość poniesionych kosztów. Natomiast jeżeli koszty pogrzebu ponosi osoba obca to przysługuje jej w ramach zasiłku zwrot wszystkich kosztów pogrzebu jakie poniosła, jednak nie wyższy niż kwota zasiłku pogrzebowego.